stiri

Titluri europene pentru inotatorul David Popovici

Înotătorul David Popovici a câştigat, sâmbătă, proba de 200 m liber, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma. Sportivul de 16 ani a terminat proba cu timpul de 1:45.95 şi şi-a trecut în palmares a treia medalie la competiţia găzduită de capitala Italiei, după argintul de la ştafeta de 4×100 m liber şi aurul de la 100 m liber, cu record mondial.Calificat lejer de dimineaţă în semifinale (timp 1:50.01), la 200 metri, David Popovici a intrat cu primul timp în marea finală – 1:45.26 – şi a stabilit un nou record mondial de juniori. Aseară, David a câştigat şi finala la 50 m liber. El a obţinut primul timp din semifinală (22,75 s) pe care l-a spulberat în finală, 22,22 s. Anul viitor, competiţia va fi organizată de România